Patchwork narodził się z ubóstwa i potrzeby oszczędności. Dziś zdobi meble w ekskluzywnych apartamentach i wygląda jak milion dolarów! Czy znasz już efektowne fotele z kolekcji LOFT?

 

PL: Fotel LEON

NL: Fotel LEON 

Historia patchworku sięga dalej niż mogłoby się wydawać - jego pierwsze ślady odnajduje się już w starożytnym Egipcie. Spopularyzowano go w Anglii, gdzie jeszcze przed epoką wiktoriańską służył w czasach kryzysu do tworzenia ciepłych kołder, zasłon i innych akcesoriów ze znoszonej odzieży. Z czasem łączenie tkanin o kontrastowych kolorach i różnorodnych fakturach stało się uznaną techniką krawiecką, a potem narodziła się fascynacja patchworkiem w modzie i wystroju wnętrz. Jednak dopiero jakiś czas temu zastosowanie tej wielobarwnej techniki wykroczyło poza stylizacje rustykalne i boho. Współcześni projektanci uznali, że patchwork doskonale nadaje się na obicia nowoczesnych, eleganckich sof i foteli.

 

PL: Fotel SCOT

NL: Fotel SCOT

Piętno babcinego wzoru już dawno zniknęło. Patchworkowe fotele i sofy zdobią ekskluzywne, minimalistyczne wnętrza, a ich ceny mogą z łatwością sięgać zawrotnych wartości. Choć mogłoby się wydawać, że pokrycia wykonane z różnokolorowych skrawków tkanin są zbyt krzykliwe do eleganckich, formalnych aranżacji, dobrej jakości patchworkowe kompozycje mogą stanowić wspaniały dodatek nawet do najbardziej wyrafinowanego wnętrza.

 


PL: Fotel QUEEN

NL: Fotel QUEEN

Oczywiście patchwork to wciąż najprostszy sposób na stworzenie wnętrz radosnych, fantazyjnych, z artystycznym chaosem i przymrużeniem oka, ale w nowoczesnym wydaniu służy głównie jako urozmaicenie minimalistycznego wystroju. Barwne łaty o dynamicznych wzorach tchną odrobinę świeżości w neutralną stylizację i w mig ożywią stonowane wnętrze.

PL: Fotel DIXON

NL: Fotel DIXON

Podobają Ci się nasze fotele, ale nie wiesz, jak stworzyć z nimi ciekawą stylizację? To wcale nie takie trudne. Ich urok najlepiej podkreślają jasne, neutralne ściany, na tle których wielobarwne meble mogą błyszczeć bez konkurencji. Patchworkowe fotele najlepiej sprawdzają się jako żywy akcent kolorystyczny, na przykład w białej sypialni czy jako dodatkowe siedzisko w salonie, w którym królują jednolite, stonowane barwy. Nie jest to jednak regułą.

Żródło: HOUZZ

Patchwork w nowoczesnym wydaniu nie zna ograniczeń i wkroczył nawet do wnętrz urządzonych w stylu klasycznym czy rustykalnym. Komplet nowoczesnych, wielobarwnych krzeseł będzie wspaniale prezentował się wokół ciężkiego drewnianego stołu, a nawet w towarzystwie mebli w stylu ludwikowskim. 

Żródło: ArchDaily