W łóżku spędzamy średnio 1/3 życia. Warto poświęcić trochę czasu, by wybrać idealny materac, który zapewni nam nieskrępowany wypoczynek i będzie nam służył przez lata.

Zakup nowego materaca może okazać się sporym wyzwaniem. I nie chodzi tylko o to, że mamy do dyspozycji przytłaczającą wręcz liczbę opcji. Największa trudność polega na tym, że wybór materaca to bardzo indywidualna kwestia i nie ma właściwie żadnych ogólnych wytycznych, dzięki którym
dany materac można uznać za idealny. To, co jednej osobie wydaje się ideałem wygody, innej możesprawić ogromny dyskomfort. 

Choć nie możemy przewidzieć, czy materac okaże się dla nas optymalny, jest kilka rzeczy, które możemy zrobić, by zwiększyć szansę na dokonanie dobrego zakupu. Podpowiadamy, co warto wiedzieć. 

MEBLINE

 

Poznaj wszystkie możliwości

Poszukiwanie idealnego materaca należy rozpocząć od dokładnego poznania oferty, czyli zapoznać sięz różnymi typami wypełnień materaca. To, co znajduje się wewnątrz ma niebagatelny wpływ na komfort snu, a każdy rodzaj wypełnienia ma nieco inne właściwości, dlatego warto wiedzieć, co mamy do dyspozycji.


Materace bonnellowe (sprężynowe)

Charakteryzują się przystępną ceną, należą do materacy dość twardych, a ich zaletą jest dość długa żywotność. Niestety niezbyt dobrze dopasowują się do krzywizn ciała, dlatego nie poleca się ich osobom cierpiącym na rozmaite schorzenia kostno-stawowe. Wadą materacy sprężynowych jest też słaba izolacja ruchów. Nie jest to najlepsze rozwiązanie dla par, zwłaszcza jeśli jedna z osób ma tendencję do niespokojnego snu.


Materace kieszeniowe

Są nieco lepszą wersją materacy bonnellowych – również posiadają sprężyny, ale każda zamknięta jest w oddzielnej kieszeni i pracuje niezależnie od pozostałych, dzięki czemu materac nie faluje w tak dużym stopniu jak tradycyjny model sprężynowy. Właściwości materacy kieszeniowych zależą od
materiału, z jakiego zbudowana jest wkładka utwardzająca. Jeśli będzie to naturalne włókno kokosowe lub trawa morska, materac będzie należał do twardych. Jeśli będzie obłożony pianką poliuretanową, będzie materacem miękkim.

Warto pamiętać, że choć materace kieszeniowe odznaczają się bardzo dobrym stosunkiem jakości do ceny, są dość trudne w czyszczeniu, a ponieważ w znacznym stopniu akumulują kurz i pot, nie poleca się ich alergikom. Jeśli cierpimy na alergie wziewne lub kontaktowe i jesteśmy zmuszeni spać na materacu kieszeniowym, należy zadbać o dobrej jakości pokrowiec antyalergiczny, który będzie można często prać w wysokich temperaturach.


Materac 160 POCKET

 

Materace lateksowe

Pianka lateksowa, która powstaje z połączenia lateksu syntetycznego z naturalnym mleczkiem drzewa kauczukowego, charakteryzuje się niemal idealnym dopasowaniem do krzywizn anatomicznych ciała, dzięki dzięki czemu zapewnia bardzo wysoki poziom komfortu snu. Lateks posiada naturalne właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze, w związku z czym jest często wybierany przez osoby uczulone na roztocza. Materace lateksowe posiadają różne stopnie twardości, dzięki czemu nadają się dla osób o różnej wadze. 

Trzeba jednak pamiętać, że lateks jest materiałem trudno „oddychającym”, dlatego ważne jest, aby materac był zaopatrzony w system kanalików wentylacyjnych, które zapobiegają gromadzeniu się wilgoci i powstawaniu niebezpiecznej pleśni. Nie poleca się ich raczej do pomieszczeń bardzo wilgotnych. W takim przypadku warto poszukać materaca wykonanego z nowoczesnego hydro lateksu. Takie materace posiadają wszystkie właściwości materacy lateksowych, a dodatkowo są odporne na działanie wilgoci i nie powodują alergii. Ich wadą jest natomiast możliwość akumulacji kurzu i potu, dlatego konieczne będzie częste pranie pokrowca.


Materace termo elastyczne

Materace termo elastyczne to najwyższa półka cenowa, ale też najwyższy komfort użytkowania. Zaawansowana technologicznie pianka termo elastyczna zapewnia materacowi trwałość, oddychalność i doskonałe dopasowanie do sylwetki użytkownika. Reaguje na nacisk ciała, dzięki czemu nie powoduje drętwienia mięśni i nie utrudnia krążenia. Wadą materacy termo elastycznych, prócz wysokiej ceny, jest możliwość akumulacji kurzu i potu.


Materace żelowe

Wciąż trudno dostępne i niestety bardzo drogie, ale za to zapewniające najlepsze dopasowanie do krzywizn ciała i dostosowanie do indywidualnych potrzeb użytkownika. Dodatkowo posiadają zdolność wychładzania przegrzanego ciała i utrzymywania stałej temperatury, dlatego zapewniają optymalne warunki termiczne w czasie snu.

Meble systemowe EUFORIA

 

Dopasuj materac do konkretnych potrzeb

Aby wybrać materac najbardziej zbliżony do idealnego, trzeba wziąć pod uwagę kilka osobistych kwestii. O tym, na jaki typ i twardość materaca powinniśmy się zdecydować będą miały wpływ takie czynniki jak budowa ciała, przyzwyczajenia i stan zdrowia.


Wzrost i budowa ciała

Budowa ciała jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o twardości i długości materaca. Przede wszystkim należy pamiętać, aby wybrany model był przynajmniej o 20 cm dłuższy od użytkownika. Nie bez znaczenia jest też waga. Im ciężsi jesteśmy, tym twardszy powinien być materac. Często stosuje się skalę twardości, w której H1 to materac bardzo miękki, a H5 bardzo twardy, rzadko spotykany w ofercie i przeznaczony wyłącznie dla osób z bardzo dużą nadwagą. Generalnie można przyjąć, że materac o twardości H2 zaleca się osobom o wadze do 80kg. Często można spotkać też materace posiadające kilka stref twardości, które teoretycznie powinny zapewniać lepsze dopasowanie do kształtu ciała. W praktyce jest to jednak niewielkie udogodnienie, gdyż takie materace mogłyby spełniać swoją funkcję wyłącznie przy założeniu, że śpimy w jednej pozycji.


Kwestie zdrowotne

Niezwykle istotnym aspektem przy wyborze twardości materaca jest występowanie różnego rodzaju schorzeń kręgosłupa. W takim przypadku warto skonsultować się z ortopedą lub fizjoterapeutą, który pomoże określić, jakie właściwości materaca są wskazane przy konkretnych dolegliwościach z medycznego punktu widzenia. Rodzaj materaca ma również znaczenie w przypadku alergii wziewnych i kontaktowych. Współczesne modele materacy posiadają wbudowane przeróżne mechanizmy antyalergiczne, które zapobiegają rozwojowi roztoczy, drobnoustrojów i grzybów. Pianka i lateks są z natury antyalergiczne. Jeśli jednak chcesz zdecydować się na produkt z dużą zawartością naturalnych włókien, zainwestuj w dobrej jakości pokrowiec z tkaniny membranowej, która zapobiega przenikaniu wilgoci do wnętrza materaca. Jeśli jesteś osobą starszą lub masz problemy z krążeniem, wybieraj stosunkowo miękkie materace, które nie będą uciskały żył ani wywoływały drętwienia mięśni. W tym przypadku sprawdzą się wysokiej klasy materace termoelastyczne lub żelowe, które pomimo miękkości, zapewniają odpowiednie podparcie dla kręgosłupa.


Pozycja snu

Nie bez znaczenia jest również pozycja, w jakiej najczęściej śpimy. Jeśli zwykle układasz się na boku, wybierz materac dość elastyczny, który sprawi, że wystające części ciała będą mogły wygodnie zagłębić się w podłoże. Na twardszy materac powinny z kolei zdecydować się osoby mające tendencję do spania na brzuchu – zbyt miękki, piankowy materac mógłby utrudniać oddychanie i prowadzić do zbyt mocnego zapadania się odcinka lędźwiowego. Jeśli najczęściej śpisz na wznak, można przyjąć, że potrzebujesz złotego środka, czyli materaca średnio twardego, który z jednej strony utrzymuje kręgosłup we właściwej pozycji, a z drugiej – zapewnia wygodne wsparcie dla ciała.


Przyzwyczajenia twoje i partnera

Wybierając materac należy wziąć pod uwagę również wymagania termiczne i jakość snu. Jeśli zwykle marzniesz w nocy, dobrym rozwiązaniem będzie materac piankowy lub lateksowy, który delikatnie dopasowuje się do ciała i przez to zatrzymuje ciepło. Jeśli natomiast w nocy jest ci zawsze zbyt gorąco, lepszym wyborem będzie materac sprężynowy, który zapewnia lepszą cyrkulację powietrza. Jeśli spisz niespokojnie, przewracając się z boku na bok, wybierz materac z jedną strefą twardości, która zapewni prawidłowe podtrzymanie ciała bez względu na to, w jakiej pozycji leżysz. Problem może okazać się natomiast sytuacja, w której przyzwyczajenia Twoje i Twojego partnera są zupełnie różne. Zakup dwóch materacy z jednej strony pozwala na indywidualne dopasowanie, ale należy pamiętać, że na ich łączeniu pojawi się strefa mniejszej twardości. Takie rozwiązanie poleca się głównie w przypadku dużych dysproporcji w budowie ciała lub bardzo specjalistycznych wskazań medycznych. Dla par poleca się materace, które pracują pod indywidualnym naciskiem. Znajdziemy je wśród
materacy lateksowych, piankowych i termoelastycznych, choć sprawdza się też materace kieszeniowe o dużym zagęszczeniu sprężyn na jednym metrze kwadratowym.

Sypialnia LUX

 

Połóż się

Jeśli kupujesz w sklepie stacjonarnym, poleż na każdym rozważanym materacu przynajmniej przez 5 minut. W tym przypadku możesz być księżniczką na ziarnku grochu i nikt nie ma prawa ci tego zabronić. Załóż wygodne ubranie i łatwo ściągalne buty. Przewracaj się z boku na bok i obserwuj, jak materac zachowuje się przy zmianie pozycji. Jeśli kupujesz materac w Internecie, koniecznie zapoznaj się z polityką zwrotów.


Nie oszczędzaj

Często wydaje nam się, że jeśli czegoś nie widać – a materac należy przecież do takich rzeczy – nie warto przepłacać i można zdecydować się na najniższą półkę cenową. W przypadku materaca takie podejście zupełnie się nie sprawdza. Oczywiście przedział cenowy jest ogromny i wcale nie znaczy, że najdroższy materac okaże się tym najlepszym, ale zdecydowanie nie warto oszczędzać za wszelką cenę. Dobrej jakości materac będzie nam służył przez lata, więc jeśli spojrzymy na nasz zakup w szerszej perspektywie, okazuje się, że dobrej klasy materac to wcale nie taki duży wydatek.

 

Zainwestuj w pokrowiec

Może ci się wydawać, że pokrowiec to zbyteczny dodatek, ale jeśli się na niego zdecydujesz, szybko przekonasz się, że był wart każdej złotówki. Podstawową funkcją pokrowca jest oczywiście ochrona łóżka przed przypadkowym zabrudzeniem, ale taka bariera zapobiega też wnikaniu kurzu do materaca, co jest niezwykle istotne dla alergików. O ile samego materaca nie będziemy regularnie czyścić, dobrej jakości pokrowiec można prać bez ograniczeń i to w bardzo wysokich temperaturach. Dodatkowo niektóre pokrowce wzbogacone są we włókna, które zapewniają komfort termiczny właściwy dla pory roku - latem wspomagają odprowadzanie nagromadzonego ciepła, w zimne noce ułatwiają utrzymanie stałej temperatury. Ważne jednak, by nie wybierać pokrowców pikowanych wełną (większość pokrowców z możliwością zmiany strony letniej na zimową), która może powodować kurczenie lub rozciąganie pod wpływem temperatury i uniemożliwiać pranie.


Poznaj politykę wymiany i zwrotów

Nawet jeśli w naszej ocenie spędziliśmy wystarczająco dużo czasu testując materac w sklepie, zawsze jest ryzyko, że w domowych warunkach okaże się niewygodny. Z tego względu należy zapoznać się z polityką wymiany i zwrotów konkretnego sklepu. Niektóre sklepy mogą odmówić przyjęcia materaca o niestandardowych wymiarach lub żądać opłaty za zwrot czy wymianę. Sprawdź też, czy sprzedawca zapewnia darmowy transport w przypadku reklamacji lub wymiany. 

Internetowy sklep meblowy MEBLINE oferuje szeroki wachlarz wygodnych i ergonomicznych materacy sprężynowych typu Bonell oraz kieszeniowych typu Pocket. Wszystkie są gwarancją solidności i zapewniają komfortowy, nieskrępowany wypoczynek. Poznaj całą ofertę na stronie
mebline.pl