Stolik kawowy to zwykle ostatni puzzel w dekoratorskiej układance i wybranie takiego, który idealnie wypełni lukę może nie być łatwe. Podpowiadamy, co należy wziąć pod uwagę przy zakupie.

Jeśli wybór stolika kawowego zostawimy na koniec – a właśnie tak najczęściej się dzieje – pod uwagę musimy wziąć nie tylko jego funkcjonalność, ale również sposób, w jaki będzie współgrał z resztą wystroju. Nawet profesjonalni styliści wnętrz twierdzą, że to spore wyzwanie. Zobacz, co należy rozważyć, by choć trochę ułatwić sobie zadanie.

 

Do czego najczęściej będzie służył stolik?

Będziesz odkładać na niego pilota? Chcesz móc położyć na nim nogi oglądając telewizję? Potrzebujesz dodatkowego miejsca do przechowywania albo awaryjnego siedziska? Czy będziesz przy nim przyjmować gości? Innymi słowy, szukasz mebla, który będzie spełniał wiele funkcji, czy takiego, który po prostu elegancko wypełni przestrzeń w salonie?

HOUZZ

 

Jak przestronny jest Twój salon?

Idealna odległość między sofą a stolikiem kawowym to ok. 45 cm – wystarczająco blisko, by móc bez trudu odłożyć filiżankę czy kieliszek, a jednocześnie wystarczająco daleko, by swobodnie przy nim siedzieć i poruszać się. To jednak nie wszystko. Wciąż pozostaje kwestia głównego przejścia w pokoju, którego szerokość powinna wynosić przynajmniej 70 cm, a zatem taka powinna też być odległość między zewnętrznym krańcem stolika a na przykład komodą RTV. Jeśli pokój jest wyjątkowo ciasny, wybierz wąski, prostokątny stolik. Jeśli dysponujesz dużym metrażem, wybierz mebel, który wizualnie wypełni przestrzeń i nie będzie znacząco odstawał pod względem skali.

HOUZZ

 

Jaką funkcję estetyczną będzie spełniał stolik?

Czy stolik kawowy ma być gwiazdą salonu i robić piorunujące wrażenie? Czy ma wnieść ożywiający kolor do neutralnego, nieco mdłego wnętrza? A może ma wtopić się w bogatszy wystrój, nie zaburzając jego kolorystyki i stylu? Stoliki kawowe są dostępne w tak szerokiej gamie barw, że stworzenie mocnego akcentu to pestka. Jeśli natomiast wystrój twojego salonu jest dość wyrazisty i dodatkowy „mocny” mebel mógłby zaburzyć proporcje, doskonałym rozwiązaniem są bezbarwne stoliki akrylowe – nawiasem mówiąc, prawdziwy krzyk mody.

MEBLINE

 

Czy stolik będzie przesuwany lub przenoszony?

Jeśli Twój narożnik codziennie spełnia też funkcję łóżka i stolik będzie regularnie przesuwany, zadbaj o to, by był jak najbardziej mobilny, tj. wystarczająco lekki, by móc go przenieść lub przesunąć razem z dywanem. Rozważ też możliwość zakupu stolika na eleganckich kółkach.HOUZZ

 

Jak wysoki jest komplet wypoczynkowy?

Wysokość stolika kawowego jest sprawą kluczową – nie powinien górować nad sofą czy fotelami i według ogólnych wytycznych jego blat powinien znajdować się około 5 cm poniżej poziomu siedzisk. Wyższy mebel możesz rozważyć, jeśli często podejmujesz gości i priorytetem jest wygoda sięgania po jedzenie, talerzyk czy filiżankę.

HOUZZ


Jakim dysponujesz budżetem?

Chcesz mieć oryginalny mebel, ale dysponujesz ograniczonymi środkami? Kto powiedział, że stolik kawowy trzeba kupić? W dobie rosnącej popularności własnoręcznie wykonanych mebli, Internet i magazyny wnętrzarskie są pełne niezwykłych inspiracji i materiałów instruktażowych. Oryginalny stolik z euro palety lub skrzynek na owoce? Nic prostszego! A całkowity koszt będzie przyjazny dla kieszeni.

HOUZZ

 

Czy stolik będzie odpowiedni dla dzieci?

Rodzice małych dzieci powinni wziąć pod uwagę przynajmniej dwie rzeczy. Po pierwsze bezpieczeństwo. Jeśli po domu z prędkością światła przemieszcza się hiperaktywny dwulatek, kwadratowy stolik z ostrymi rogami może nie być najlepszym rozwiązaniem. Kolejna sprawa to materiał, z jakiego wykonany jest mebel. Musisz liczyć się z tym, że na stoliku będą rozlewane lepkie napoje, stawiane kubki z gorącą zawartością, a może nawet rozwałkowywana ciastolina. Czy drogocenne drewno jest na pewno właściwym wyborem?

MEBLINE

 

W jakim stylu urządzony jest pokój?

Jeśli chcesz, by stolik idealnie wpisywał się w stylistykę salonu, są pewne połączenia, do których należy dążyć. Drewno, zwłaszcza ciemne, jest stworzone do wnętrz tradycyjnych i formalnych, ciepły dąb pięknie uzupełni pokój o charakterze rustykalnym, a szkło i metal świetnie wpiszą się w nowoczesną estetykę. Jeśli chcesz nadać salonowi odrobinę romantyzmu, wybierz stolik w stylu vintage z delikatnie zakrzywionymi nóżkami. Z kolei przestronny, minimalistyczny salon będzie pięknie prezentował się z dużą, niską ławą o nowoczesnym designie.

MEBLINE

 

Pamiętaj jednak, że stolik kawowy wcale nie musi być idealnie dopasowany do stylu wnętrza. Eklektyzm wciąż pozostaje bardzo popularnym kierunkiem i może robić piorunujące wrażenie jeśli zachowamy odpowiednie proporcje. Jeśli łączysz stare z nowym, minimalistyczne z rustykalnym, zadbaj o to, by panowała między nimi równowaga. Piękna dębowa ława w stylu vintage nie będzie dobrze wyglądać w nowoczesnym wnętrzu, chyba że dodatkowo znajdzie się w nim na przykład stylowa biblioteczka i kilka współgrających dodatków.


HOUZZ


W jakim stylu są meble w bezpośrednim otoczeniu stolika?

Stylistyka mebli, a nawet dodatków znajdujących się w sąsiedztwie stolika kawowego, ma ogromne znaczenie dla zachowania równowagi estetycznej. Meble nie powinny ze sobą konkurować. Jeśli w salonie masz olbrzymi, skórzany komplet wypoczynkowy, stolik powinien być nieco delikatniejszy, raczej nie drewniany, taki, który zapewni dużym meblom przestrzeń na „oddech”.
To samo dotyczy kanap w ostrych, dominujących barwach i krzykliwych poduszek dekoracyjnych. Należy unikać sytuacji, w których wszystkie elementy nastroju nadmiernie przyciągają uwagę. Z kolei jeśli twoja sofa jest delikatna i kolorystycznie neutralna, możesz zdecydować się na nieco cięższy, bardziej charakterystyczny stolik.

HOUZZ

 

Tradycja czy awangarda?

Szukasz bezpiecznego, tradycyjnego rozwiązania? A może z chęcią spróbujesz czegoś, co wykracza poza utarte schematy? Jeśli skłaniasz się ku odrobinie awangardy, zdecyduj się na alternatywny stolik, który wcale nie jest stolikiem. Prawdziwym hitem jest obecnie wykorzystanie drewnianych skrzyń i starych walizek, które poza tym, że robią oryginalne wrażenie, dają ci sporo dodatkowego miejsca do przechowywania.

HOUZZ