Chyba każdy rodzic wie, jakie elementy powinny znaleźć się w pokoju ucznia - biurko, fotel, regały na książki i oświetlenie miejsca pracy. Jednak zbyt łatwo ulegamy wrażeniu, że wystarczy udać się do sklepu i wybrać dowolny zestaw mebli i akcesoriów, które wpadną nam w oko.

Aby przestrzeń dziecka sprzyjała nauce, musi być fukcjonalna oraz idealnie dopasowana do jego wieku i potrzeb. Oto garść porad i propozycji, które pomogą ci sprostać temu wyzwaniu.

Biurko

Biurko to swoiste centrum zarządzania, więc jego wybór nie może być przypadkowy. Długość blatu powinna być uzależniona od tego, co będzie się na nim znajdować oprócz książek i zeszytów. Jeśli w przestrzeni roboczej ma stanąć również monitor, klawiatura i lampka, należy doliczyć do blatu parę centymetrów albo rozważyć zakup biurka ze specjalną nadstawką i wysuwaną szufladą na klawiaturę.
Nie bez znaczenia jest też głębokość biurka. Przeciętna głębokość blatu dla osoby dorosłej wynosi około 80-90 cm, ale dla malucha to może być za dużo. Nie ma sensu kupować ogromnego biurka, jeśli dziecko nie będzie w stanie sięgnąć poza jego połowę.
Co do wysokości blatu, należy przeprowadzić prosty test, który zagwarantuje prawidłową postawę dziecka w trakcie pracy przy biurku, tj. wyprostowane plecy, przedramiona oparte o blat, a stopy całą powierzchnią spoczywające na podłodze. Kiedy uczeń siada przy biurku, pomiędzy jego ramieniem i przedramieniem oraz podudziem i łydką powinny być kąty proste.

Fotel

Źle dobrany fotel biurowy nie tylko utrudnia pracę i koncentrację, ale może również prowadzić do konsekwencji zdrowotnych. Pamiętajmy o właściwym wyprofilowaniu oparcia, które powinno wspierać w szczególnosci odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Miękkie, wyściełane gąbką siedzisko jest dobrym pomysłem, ponieważ gwarantuje wygode, ale w przypadku oparcia warto zastanowić się, czy lepszym pomysłem nie będzie siatka odprowadzająca wilgoć w upalne dni.
Warto też wybrać model umożliwiający regulację wysokości siedziska – dzięki temu fotel będzie mógł służyć dziecku przez lata. Niezmienną popularnością cieszą się także krzesła i fotele na kółkach, które ułatwiają przemieszczanie się po pokoju. W tym przypadku zastanówmy się jednak, czy naprawdę chcemy zapobiegać tej odrobinie aktywności, którą dziecko będzie musiało podjąć wstając z krzesła i podchodząc do regału z ksiażkami.

Oświetlenie

O tym, gdzie będzie stało biurko ucznia powinno decydować źródło światła dziennego oraz to, czy dziecko jest prawo czy leworęczne. Należy tak ustawić mebel, by dziecko w trakcie pisania nie zasłaniało ręką światła. To samo dotyczy usytułowania dodatkowego źródła światła w postaci lampki na blacie lub kinkietu. Pamiętajmy też, żeby wybierać takie modele lamp, które pozwalają na regulowania kąta padania światła, albo takie, w których strumień światła jest na stałe skierowany w dół.
Znaczenie może mieć również kolor i intensywność światła. Badania wskazują, że chłodne, jasne światło o niebieskawym odcieniu sprzyja koncentracji, podczas gdy światło przygaszone pomaga w zadaniach wymagających kreatywności. To jednak nie wszystkie decydujące czynniki. Jeżeli na blacie znajdzie się również komputer, biurko należy ustawić tak, by monitor był ustawiony bokiem do okna. Jeśli stanie na tle okna albo naprzeciw niego, światło będzie odbijać się od ekranu albo razić dziecko w oczy, powodując dyskomfort.

Przechowywanie

Jeśli rzeczywście istnieją osoby, którym w efektywnej pracy pomaga chaos, z pewnością jest ich niewiele. Badania nie pozostawiają wątpliwości, że rozgardiasz w przestrzeni roboczej utrudnia koncentrację, ponieważ dostarcza mnóstwa rozpraszających bodźców, do których w naturalny sposób lgnie nasz umysł. Dlatego tak ważne jest zapewnienie dziecku wystarczającej ilości miejsca do przechowywania podręczników, zeszytów, wszelkich pomocy naukowych, a także zabawek, sprzętu sportowego i innych przedmiotów związanych z zainteresowaniami pociechy.
Do wyboru mamy oczywiście różnego rodzaju regały, ale także kontenerki pod biurko i szafki wiszące, które są doskonałym wyborem do pokoju o ograniczonym metrażu. Decydując się na modele mebli, kierujmy się konkretnymi potrzebami, tj. zastanówmy się najpierw, co będzie w nich przechowywane. Jeśli nastolatek ma pokaźną kolekcję płyt długogrających, wybierzmy regał, który na pewno je pomieści. I odwrotnie, przechowywanie płyt kompaktowych na regale o wysokich i głębokich półkach byłoby niepraktyczne.

Akcesoria

Odpowiednie akcesoria są niezbędne w pokoju ucznia z tego samego powodu, co dostateczna ilość miejsca do przechowywania książek, materiałów i pomocy naukowych – pomagają lepiej zorozganizować miejsce pracy i uniknąć chaosu w przestrzeni roboczej. Przydadzą się wszelkiego rodzaju pojemniki na przybory do pisania i rysowania, tablica korkowa lub magnetycznna do zapisywania ważnych informacji, tablica suchościeralna do ćwiczenia ortografii czy też rozwiązywania skomplikowanych równań matematycznych, segregatory, kartonowe pudła, oraz kosz na śmieci. Oprócz swojej praktycznej funkcji, odpowiednio dobrane akcesoria mogą również stanowić ciekawą dekorację pokoju. Wiele z nich można wykonać własnoręcznie – Internet pęka w szwach od fantastycznych pomysłów.

Kolorystyka

Trudność w doborze kolorystyki pokoju ucznia polega na tym, że musimy wziąć pod uwagę zarówno indywidualne preferencje lokatora, jak i pewne ogólne zalecenia. Kolory ścian i mebli w tym przypadku mają nie tylko dostarczać pozytywnych wrażeń wizualnych i motywować do nauki, ale przede wszystkim sprzyjać wyciszeniu i koncentracji. Konkretne barwy w bezpośrednim otoczeniu dziecka wpływają na jego aktywność i rozwój unysłowy. Dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym psychologowie zalecają kolor pomarańczowy i zielony oraz ich ciepłe, pastelowe odcienie.