Kiedy nasze dziecko rośnie, z niemowlaka zmienia się w pełnego energii kilkulatka, warto przygotować mu pokoik odpowiedni do jego potrzeb.

Przedszkolak zdecydowanie różni się od kilkumiesięcznego maluszka. Jest zdecydowanie bardziej ciekawy świata, ma masę kreatywnych pomysłów i rozpiera go energia. Dlatego też naszym obowiązkiem jest przygotowanie mu wnętrza, w którym nie tylko będzie mógł się bawić, rozwijać swoje zdolności, ale także odpocznie po aktywnym dniu.

Aranżując pokoik dziecku, pamiętajmy, że to ono ma się w nim czuć jak najlepiej. Jeśli zatem malec nie lubi koloru zielonego, starajmy się, aby tego odcienia nie było za dużo we wnętrzu. Warto wykorzystać w pokoju obrazki, plakaty z ulubionymi bohaterami dziecka, malunki na ścianach, dywany i zasłonki z dziecięcymi motywami czy w delikatnych, pastelowych odcieniach. Kierujmy się zainteresowaniami i temperamentem naszego dziecka.

Urządzając pokój kilkulatkowi, warto wydzielić kilka stref, odpowiednich do aktywności dziecka.


Strefa do spania i odpoczynku
Tu oczywiście musi znaleźć się łóżeczko. Prawdopodobnie będzie to już drugie łóżko dziecka i powinno być większe, aby mogło posłużyć maluszkowi kilka lat. Zdecydowanie odpowiednie będzie takie w rozmiarze 80x160, choć dostępne są też takie 80x140. Pamiętajmy jednak, ze maluszek bardzo szybko rośnie i 20 cm może robić dużą różnicę.
Łóżeczka są najróżniejsze. Możemy kupić klasyczne drewniane, tematyczne np.w kształcie samochodu czy pałacu, metalowe ze zdobieniami, czy łóżko na antresoli. Jeśli przygotowujemy pokój dla rodzeństwa doskonale sprawdzi się piętrowe łóżko, czy rozkładane, składające się z dwóch części.
Bezwzględnie należy pamiętać o bezpieczeństwa maluszka podczas odpoczynku. Jeśli łóżeczko stanie pod ścianą, warto drugą stronę zabezpieczyć barierką, tak aby maluszek nie spadł podczas snu. Jeśli zdecydujecie się na łóżko na antresoli, czy piętrowe, zwróćcie uwagę na wejście na górę. Dla mniejszych dzieci najbezpieczniejsze będzie wejście po schodkach, dla nieco starszych można już wybrać drabinkę.

W mniejszych wnętrzach dobrym rozwiązaniem są łóżeczka z szufladami, dzięki którym oszczędzamy dużo miejsca. Możemy schować w nich pościel, koce, czy mniej używane zabawki.
W pokoju przedszkolaka powinna znaleźć się również szafa czy komoda, w której znajdą się ubranka maluszka.

Strefa do zabawy
Wystarczy kawałek wolnej przestrzeni na podłodze, wykładzina, dywan czy mata do zabawy. Miejsce, na którym maluszek będzie mógł rozłożyć kolejkę, ustawić domek dla lalek, poukładać klocki.
Dzieci zazwyczaj mają masę zabawek i warto przygotować odpowiednie miejsca, w których będą one przechowywane. Dzięki temu w pokoju będzie porządek, a dziecko segregując przedmioty nauczy się dbania o czystość. Wystarczą kolorowe pudełka, skrzynia, półki czy szafki, aby pomieścić skarby maluszka.

Strefa do pracy/nauki
To bardziej miejsce, w którym nasz kilkulatek będzie mógł rysować, malować, wyklejać, czy bawić się plasteliną. Warto postawić w pokoiku stolik i dwa krzesełka – jedno dla naszego dziecka , a drugie dla rodzica, czy kolegi, który je odwiedzi.
W takim kąciku może się również znaleźć tablica kredowa, kostki edukacyjne, liczydła i i co tylko zechcecie. Pamiętajcie również, że bardzo ważnym elementem pokoju przedszkolaka jest miejsce, w którym będą przechowywane książeczki. Dzieci uwielbiają oglądać obrazki i kochają, kiedy rodzice czytają im opowiadania. Dlatego też nie może zabraknąć małej biblioteczki. Może być ona w formie półki w szafie, czy specjalnie przygotowana na ścianie. To od nas samych zależy w jakiej formie ją stworzymy, najważniejsze, aby była wyposażone w tytuły przygotowane dla najmłodszych.

Źródło zdjęć: pinterest.com