Właściwy wybór mebli łazienkowych ma kolosalne znaczenie nie tylko dla spójności stylistycznej wnętrza, ale również dla jego funkcjonalności. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed dokonaniem zakupu.

W przypadku aranżacji łazienki problemem nie jest ani dostępność mebli, ani ich cena, bo zróżnicowanie w obydwu tych kwestiach jest absolutnie wystarczające. Kłopotem może natomiast okazać się sama konieczność dokonania wyboru, który będzie odpowiadał zarówno naszym upodobaniom estetycznym, jak i codziennym potrzebom. Zanim podejmiemy jakiekolwiek decyzje, należy rozważyć następujące zagadnienia.

MEBLINE: Łazienka DUO 4

 

Funkcjonalność

Łazienka, tak jak każde inne pomieszczenie w domu, powinna łączyć w sobie odpowiadający nam styl i funkcjonalność. Nawet najpiękniejsze meble nie zrekompensują tu braku wygody czy niewystarczającego miejsca do przechowywania. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup szafek ze względu na ich kolor lub atrakcyjną cenę, zastanów się, czy na pewno spełnią oczekiwania twojej rodziny. Pierwszym i najważniejszym kryterium doboru mebli łazienkowych jest bowiem analiza potrzeb wszystkich domowników.

Weź pod uwagę głębokość, wysokość i liczbę szafek, tak by każdy mógł schować swoje kosmetyki i mieć do nich bezproblemowy dostęp, a także ilość niezbędnego miejsca przy umywalce. Jeśli na co dzień używasz wielu kosmetyków do makijażu, przyda ci się wygodna półeczka obok lustra. Jeśli masz elegancką kolekcję ekskluzywnych ręczników, pomyśl o przeszklonej szafce, która je wyeksponuje, jednocześnie chroniąc przed kurzem. Rodzice małych dzieci powinni zadbać także o zabezpieczenie środków czystości, więc przechowywanie ich w szafce pod umywalką nie zawsze wchodzi w grę.

Przy zakupie koniecznie zwróć też uwagę, czy meble są wykonane z materiałów odpornych na wilgoć, a uchwyty zostały zabezpieczone przed rdzewieniem. Zastanów się, czy powierzchnia szafek będzie podatna na zarysowania, czy każde dotknięcie będzie zostawiało na niej widoczny ślad i czy utrzymanie mebli w czystości nie będzie wymagało zbyt wiele zachodu. W miarę możliwości wybieraj modele pokryte lakierem poliuretanowym, który zabezpiecza powierzchnię przed ścieraniem oraz działaniem pary wodnej.

MEBLINE: Łazienka LUPO MAX 4

 

Wymiary łazienki

Dokładne wymierzenie łazienki przed dokonaniem zakupu jest sprawą tak oczywistą, że nie powinno się o niej w ogóle wspominać, ale niejednokrotnie zdarza nam się kupować różne rzeczy „na oko”, z przekonaniem, że na pewno się zmieszczą. Od rozmiarów łazienki będzie też zależało, czy ustawimy meble na podłodze, czy może zdecydujemy się na szafki podwieszane, które zdecydowanie ułatwiają poruszanie się w mikroskopijnej łazience.

Zawsze rozrysuj dokładny plan pomieszczenia, uwzględniając takie aspekty jak rury doprowadzające, wysokość okna czy kierunek otwierania drzwi. Jeśli wiesz już, jakie meble będą ci potrzebne, zastanów się, jak można optymalnie rozmieścić je w łazience, a potem symbolicznie nanieś je na plan pomieszczenia i oblicz ich maksymalne wymiary. Pamiętaj, że szafki nie mogą utrudniać codziennej krzątaniny w łazience i narażać Cię na urazy, dlatego nie wieszaj ich na wysokości głowy obok muszli czy nad wanna. Jeśli umywalka ma zajmować całą powierzchnię szafki, najlepiej kupić je w komplecie, by mieć pewność, że będą idealnie dopasowane rozmiarowo.

 

Styl

Wiesz już, jak ma funkcjonować Twoja łazienka, więc najwyższy czas pomyśleć o stylistyce. Jeśli czeka Cię generalny remont, masz pełne pole do popisu, ale jeśli musisz dopasować meble do starej glazury i ceramiki, design będzie miał zasadnicze znaczenie. Wanna z dekoracyjnymi nóżkami i chromowaną armaturą w stylu retro nie będzie dobrze wyglądać w towarzystwie nowoczesnych mebli z połyskliwymi frontami. I odwrotnie – drewniane, rustykalne szafki raczej nie będą pasowały do kafli z nowoczesnym dekorem.

MEBLINE: Łazienka JUMP 2 wenge/biały

 

Kolorystyka

Dobór kolorystyki mebli do łazienki będzie miał bezpośredni związek z jej stylem, naszymi preferencjami estetycznymi, a także z głównym przeznaczeniem pomieszczenia. Bogata paleta kolorów daje nam ogromną swobodę w realizowaniu nawet najbardziej ekstrawaganckich wizji.
Choć biel wciąż jest szalenie modna, dziś łazienki coraz częściej zaskakują odważnymi barwami, i tylko od nas zależy, jaki efekt chcemy osiągnąć.


Osoby spędzające w łazience dużo czasu i relaksujące się w trakcie rytuałów pielęgnacyjnych powinny zdecydować się na łagodną kolorystykę, która stworzy atmosferę sprzyjającą wyciszeniu – ciepłe odcienie drewna, biel lub fiolet. Z kolei osoby, które obecność w łazience ograniczają do szybkiego, energetyzującego prysznica i porannego golenia, mogą rozważyć zastosowanie żywych, pobudzających barw, takich jak czerwień czy limonka.

MEBLINE: Łazienka SLIM MINI 6

Bogatą ofertę mebli i akcesoriów łazienkowych znajdziesz na stronie Mebline.pl